Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Masina timpului

In jos

Masina timpului  Empty Masina timpului

Mesaj Scris de dada Lun Sept 03, 2012 10:59 pm

Maşina timpului (călătoria în timp)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Timpul ne însoţeşte pretutindeni, amintindu-ne de unicitatea fiecărei clipe a trecerii noastre prin/în Univers.
De milenii, cei mai străluciţi savanţi şi oameni de ştiinţă au încercat să rezolve una dintre cele mai mari enigme ale umaniţăţii - natura timpului. Sunt multe întrebări la care nimeni nu poate răspunde.
- Are timpul un început ?
- Va ajunge vreodată la un sfârşit ?
- De ce se mişcă doar într-o direcţie ?
- Ce este de fapt timpul ?

Prea măritu' Albert Einstein a răsturat toate teoriile existente, la începutul secolului al XX-lea, a demonstrat că timpul este relativ şi că depinde de mişcare şi implicit de gravitaţie. Teoria sa revoluţionară a deschiscalea către studiul găurilor negre, al găurilor de "vierme" şi a asupra călătoriilor în timp.
Această teorie s-ar confirma şi mai convingător dacă am deţine tehnologia necesară pentru a depăşi viteza luminii (300.000 km/s) - lucru care astăzi este irealizabil ţinând de domeniul fizicii sau al SF-ului. Dacă am atinge această viteză, care ar putea fi consecinţele ? am putea călători cu o rachetă timp de 2 ani până la cea mai apropiată stea, urmând ca apoi, când ne întoarcem pe minunata noastră planetă, Terra, să-i găsim pe cei dragi nouă mai bătrâni cu 20 de ani. Cum puteţi explica asta ? Timpul se pare că nu variază la fel peste tot, diferă.

Ambiguitatea timpului:
Singurul mod de a dilata timpul în afară de mişcare este - gravitaţia. Timpul curge mai încet, cu cât gravitaţia este mai mică. Dacă ne-am apropia de o gaură neagră, timpul ar deveni din ce în ce mai greoi, până când, la intrarea în acest abis, ar îngheţa cu totul. Se pare că în interiorul găurii negre se află punctul fără întoarcere, eternitatea ; sunt convins că mulţi deja ştiaţi acest aspect.

Credeţi că, călăoria în timp va fi posibilă ? Momentan singura călătorie în timp pe care eu o cred cu desăvârşire e cea în trecut, cu ajutorul amintirilor pe care le avem stocate în noi.
dada
dada
Sef'ul
Sef'ul

Mesaje : 245
Data de inscriere : 28/08/2012
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

https://peteme.forum.st

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum