Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sexualitatea, un limbaj al corpurilor

In jos

Sexualitatea, un limbaj al corpurilor Empty Sexualitatea, un limbaj al corpurilor

Mesaj Scris de R3ALL Dum Sept 02, 2012 12:21 am

O relatie sexuala fericita permite o comunicare foarte intima, unica. Partenerii traiesc impreuna emotii si stari care sunt dincolo de cuvinte, pe care nu le pot descrie si aceasta placere impreuna da nastere unor legaturi foarte puternice care ii transforma. Adesea se
vorbeste despre viata sexuala in general ca si cum ar fi acelasi lucru pentru toata lumea. Dar nu e deloc asa. Mai intai pentru ca fiecare e unic in sexualitatea sa ca si in rest (dorinte, sentimente, intensitatea lor, trairi, senzatii diferite de la o persoana la alta). Apoi sexualitatea feminina si masculina sunt foarte diferite si asta incepe cu motivele care-i imping catre prima experienta sexuala.

Fetele vor SA PLACA iar unele chiar SA NU DISPLACA baietilor. Adolescenta e o perioada in care comunicarea trece de limitele cuvintelor, la intelegerea gesturilor, mimicii, expresiei. Auzim adolescente spunand: "Simt ca si lui ii place de mine", "M-a privit intr-un anume fel", "Nu stiu ce imi place la el..." Practic e vorba de aparitia unor noi limbaje: al privirilor, al gesturilor, al atingerii.

Chiar si look-ul este un mod de comunicare. "Spunem" ceva prin modul cum ne imbracam, ne pieptanam, cum mirosim, cum dansam etc. Fetele dar si baietii incearca sa atraga, sa fie placuti. Parfumul, miscarile, privirea sunt primele care te fac sa te indragostesti. De aici pana la o apropiere fizica mai mare nu e decat un pas. ..si cel mai adesea DANSUL e cel "raspunzator" de prima imbratisare sau primul sarut.

Curiozitatea apare si ea: "Ce-ar fi daca am merge mai departe?" Uneori prima relatie sexuala e un experiment ("Vreau sa vad cum e!") Baietii cauta si ei o experienta noua, combinata cu dorinta de a dovedi ca pot, ca sunt in stare, ca sunt destul de mari pentru asta. O multime de intrebari si de indoieli apar atunci din dorinta de a nu dezamagi, de a face fata situatiei, de a "sti" cat mai multe.

Exista fete care incep viata sexuala pentru ca nu mai vor sa fie virgine, virginitatea e perceputa ca o rusine, chiar ca o povara. Daca inainte era o onoare si o mandrie, acum e de multe ori perceputa ca ceva incomod, de care trebuie sa scapi cat mai repede.

Uneori adolescentii intra intr-o cursa "contra cronometru". "Toate colegele mele au facut-o, numai eu nu!" Uitand ca nu toti suntem la fel, ca nu "trebuie" sa faci ceea ce nu-ti doresti, ceva pentru care nu esti inca pregatit si ca, de cele mai multe ori, o experienta neplacuta la inceputul vietii sexuale isi pune amprenta asupra intregii vieti afective.

Primele raporturi sexuale nu sunt intotdeauna agreabile mai ales pentru fete din cauza rusinii sau stanjenelii, a fricii sau a lipsei de pregatire chiar daca exista multa dragoste si o dorinta intensa. Propriul corp si dorintele se descopera progresiv, ce-i place fiecaruia si partenerului sau. Nici pentru baieti nu e foarte simplu. Cel mai adesea ei trebuie sa aiba initiativa cu un corp pe care de-abia incep sa-l cunoasca. Fetele pot mima ceea ce au vazut la cinema sau televizor sau ceea ce au auzit. Baietii in schimb nu pot trisa si asta ii face mai vulnerabili.

Mangaierile sunt si ele un limbaj, cand, unde si cat sa-ti mangai partenera pentru a-i spori placerea se invata incet, incet si ...nu scrie nicaieri! E importanta relatia si comunicarea dintre cei doi. Fiecaruia ii face placere altceva si dragostea presupune in primul rand sa tii seama de dorintelel celuilalt. Pentru femeie mangaierile si cuvintele tandre au un rol esential pe tot parcursul actului sexual. In absenta lor, ea se poate simti ca un "obiect" sexual, folosita de
partener doar pentru placerea lui.
avatar
R3ALL
Membru, skill +9
Membru, skill +9

Mesaje : 479
Data de inscriere : 28/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum