Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumul PeTeME , cel mai bun forum de distractie & timp liber , va invitam pe voi si prietenii vostri aici ! Pentru a va distra si mai mult va rugam sa va inregistrati!

Multumimt!


Cu stima ,

Echipa PeTeME.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa faci un CFG

In jos

Cum sa faci un CFG Empty Cum sa faci un CFG

Mesaj Scris de BABILONIA Joi Aug 30, 2012 12:29 pm

Cum sa faci propriul tau CFG !!!
Pentru inceput folositi configul initial fiindca tutorialul nu consta si in cvaruri. (il gasiti in folderul de cs/cstrike/config.cfg)
Bindurile - Folosirea unei comenzi din cs (cvar, inclusiv comenzi de admin) pe o anumita tasta.
Aliasurile - Inlocuirea mai multor comenzi cu un cuvant ales de tine pe care mai tarziu sa il bindezi pe o tasta


Bindurile

De exemplu eu m`am plictisit sa trag pe "click" si vreau sa trag pe "DELETE".("subliniez" ca e doar un exemplu) Scriu asa:
Code:
bind "DELETE" "+attack"


Intai se pune tasta si apoi comanda(intre ghilimele sau nu...dar de obicei e mai bine cu ghilimele..si spatiile la locul lor)
La fel de bine putem pune la o tasta mai multe comenzi sau la o comanda mai multe taste(dar mai bine iese cu un alias). De exemplu eu vreau sa pun pe "F1" sa`mi cumpere AWP cu munitie...si armura. Scriu asa:

Code:
bind "F1" "awp;vesthelm;buyammo1"

Aliasurile

De exemplu eu vreau sa sar si sa ma las jos in acelasi timp. Facem asa:

Code:
alias JoinT "+jump;+duck"
bind "SPACE" JoinT

Prin aliasuri si binduri, de obicei ce rezulta se numeste script.
Sunt multe moduri prin care poti scrie un alias...dar asta e cea mai simpla variata...
Un exemplu de script mai complex:

Bunny Hop:

Code:
alias +_bhop "alias _special bhop_;bhop_"
alias -_bhop "alias _special"
alias bhop_ "-+;wait;special"
alias -+ "bhop+"
alias bhop+ "+jump;alias -+ bhop-"
alias bhop- "-jump;alias -+ bhop+"
bind "space" "+_bhop"


Sunt folosite mai mult pentru look sau in alcatuirea unui script si e pus echo pentru verificare .. daca e activat (merge) scriptul respectiv sau nu.
Daca pui comenzi cvaruri sau altele direct .. fara bind sau alias se actioneaza la incarcarea configului.
Exemplu:

Code:
name "TESTARE CONFIG"

sau:

Code:
say "Sunt fan C4Strike!!!"

Va spune asta daca il activezi pe server.
Mai sunt si alte comenzi folosite intr`un config...dar mai bine le evitati decat sa le puneti aiurea (doar sa fie)
Cum ar fi :

unbindall - sa nu poti edita din joc configul.
(nu e prea sigur...mai bine ii dai read only din properties)


clear - sterge tot din consola (mesaje) la incarcarea configului

Bindurile de admin:


Exemplu:
Code:
bind "F2" "admin_showip"

Pentru adminmod. Puteti pune in loc de admin, amx...sau puteti pune si pe amx si adminmod in acelasi timp:

Code:
bind "X" "admin_showip;amx_showip"



Pentru inceput folositi configul initial fiindca tutorialul nu consta si in cvaruri. (il gasiti in folderul de cs/cstrike/config.cfg)
Bindurile - Folosirea unei comenzi din cs (cvar, inclusiv comenzi de admin) pe o anumita tasta.
Aliasurile - Inlocuirea mai multor comenzi cu un cuvant ales de tine pe care mai tarziu sa il bindezi pe o tasta.
BABILONIA
BABILONIA
Membru, skill +10
Membru, skill +10

Mesaje : 644
Data de inscriere : 29/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum